This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

ZZWP-Kielce

Przejdź do treści

Menu główne:

Szukaj2020 rok


______________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________________________________ 
             Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kielcach składa wszystkim członkom i sympatykom Związku serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Życzymy Państwu, by zbliżające się Święta, które odbywamy w szczególnym dla Polski i Świata okresie, przebiegały w spokojnej atmosferze. Przede wszystkim, by religijne przeżycia nie musiały łączyć się z dramatami bliskich Wam osób, które zostały dotknięte skutkami zarazy. Dlatego, życzymy Państwu  nieustającego zdrowia, gdyż ono - jak się okazuje - jest najważniejsze.


W imieniu Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Kielcach
Prezes płk w st. spocz. Edward Wacnik


    _______________________________________________________________________________________________________________


 
Tekst: Mirosław Wdowczyk
 
Zdjęcia: Jolanta Wdowczyk, Mirosław Wdowczyk
 
oraz z rodzinnego archiwum Mariana Makucha
 
 
 


Odwiedziny u Jubilata, żołnierza Wojska Polskiego,
 
byłego komandosa  „Niebieskich Beretów”


 
 
       28 lutego br. odwiedziliśmy starszego sierżanta Mariana Makucha, naszego Kolegę z Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kielcach, który obchodził siedemdziesiątą czwartą rocznicę urodzin. Podczas niezwykle miłego spotkania z Marianem i jego żoną  Haliną, mieliśmy okazję  wysłuchać bardzo ciekawych  wspomnień Jubilata.   Marian Makuch urodził się 15 lutego 1946 r. w Królewcu w pow. końskim, w woj. świętokrzyskim. Po przeprowadzce z rodziną do Kielc ukończył szkołę podstawową, a następnie III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Piramowicza. To wówczas środowisko szkolne i  lokalne poznało go jako świetnego akordeonistę. Grał utwory religijne m.in. w grupie kolędników oraz lżejsze, w tym urwisowskie,  na wielu uroczystościach sąsiedzkich.
 
       W 1965 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 1 Samodzielnym Batalionie Szturmowym w Dziwnowie nad Bałtykiem, w obecnym województwie zachodniopomorskim. Następnie został skierowany  do 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, do „Niebieskich Beretów” w Gdańsku. Była to służba wymagająca dużej odporności psychicznej i fizycznej, ale pozostały z niej – mówi Marian – wspomnienia mocno zapadające w pamięć. Ze wzruszeniem wspomina swój udział  w 1966 roku, w warszawskiej defiladzie z okazji 1000-lecia Polski oraz pełnienie warty przy nowo odsłoniętym w tym samym roku Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.  Nie minęły dwa tygodnie od zakończenia służby wojskowej, a Marian ponownie założył mundur, jako rezerwista powołany na ćwiczenia wojskowe przez 4 Pułk Piechoty na kieleckiej Bukówce.  Uczestnicząc  w wielu  ćwiczeniach żołnierzy rezerwy, najczęściej na podkarpackim poligonie  w Nowej Dębie, dosłużył się stopnia starszego sierżanta.
 
       Nasz Jubilat przepracował 42 lata w kieleckim Chmarze, 16 lat był ławnikiem sądowym w kieleckim Sądzie Okręgowym. Nie rezygnuje z aktywności zawodowej i obecnie pracuje w służbie ochrony. Za wielokierunkową działalność zawodową i społeczną został uhonorowany min. Odznaką za Zasługi dla Kielecczyzny, Odznaką Zasłużonego Działacza Ligi Obrony Kraju oraz Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Wśród odznaczeń zawieszonych w specjalnej domowej gablotce – wykonanej przez dzieci Haliny i Mariana -  na szczególne uznanie zasługuje Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawany po 50 latach w jednym związku małżeńskim.
 
      Kolega Marian Makuch do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wstąpił w 2013 roku. Należy do najaktywniejszych członków Koła nr 10 w Kielcach. Od ośmiu lat śpiewa w  utworzonym przez Zarząd Wojewódzki ZŻWP, chórze „Żołnierskie Echa” oraz wielokrotnie bierze udział w poczcie sztandarowym i delegacji ZW ZŻWP podczas świąt państwowych oraz  pogrzebów członków Związku. W 2017 r. został odznaczony Krzyżem Brązowym ZŻWP.
 
 
Gościnne progi Państwa Makuchów odwiedzili:
 
 
Mariusz Kowalski, prezes Koła nr 10,
 
Mirosław Wdowczyk, sekretarz Koła,
 
Jolanta Wdowczyk chórzystka  chóru „ Żołnierskie Echa”


____________________________________________________________________________________________________


Tekst: Mirosław Wdowczyk
Zdjęcia: Marek Szmit, Mirosław Wdowczyk

Urodziny starszego chorążego sztabowego Jerzego Kowalewskiego


             13 lutego 2020 r. w odwiedziny do st. chor. szt. Jerzy Kowalewskiego, członka Koła nr 10 ZŻWP  w Kielcach, udali się Marek Szmit, wiceprezes zarządu koła ds. socjalno-zdrowotnych, Jacek Mozal oraz Mirosław Wdowczyk,  sekretarz zarządu koła nr 10. Delegacja koła złożyła  Koledze Jurkowi serdeczne życzenia z okazji siedemdziesiątych drugich urodzin.
           Starszy chorąży sztabowy Jerzy Kowalewski urodził się 13 lutego 1948 roku w Deszcznie w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1967 roku w pilskiej podoficerskiej szkole zawodowej służby czołgowo-samochodowej. Zawodową służbę wojskową pełnił do 1991 roku, głównie w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (Żandarmerii Wojskowej) w pionie inspektoratu samochodowego. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pełnił zawodowe obowiązki w Egipcie, w ramach misji doraźnych sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za nienaganną służbę w Siłach Zbrojnych RP był awansowany na kolejne stopnie wojskowe oraz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi. Jako weteran działań poza granicami państwa jest posiadaczem Legitymacji Weterana, wydanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
            Serdecznie dziękujemy Koledze Jurkowi za bardzo miłe spotkanie urodzinowe i raz jeszcze – w imieniu kolegów z Koła nr 10 ZŻWP w Kielcach -  życzymy Mu STU lat życia w nieustającym zdrowiu i pogodzie ducha.___________________________________________________________________________________________________________Tekst : Mirosław Wdowczyk
Zdjecia: Marek Szmit           


 
Urodziny podpułkownika Stefana Śmietany


 
 
          10 lutego 2020 r. ppłk Stefan Śmietana – członek Koła nr 10 ZŻWP w Kielcach,  przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła - świętował swoje osiemdziesiąte dziewiąte urodziny.  W tym dniu – urealniając hasło naszego Związku „Odwiedź Koleżankę, Kolegę -  do Jubilata z życzeniami udali się  prezes Koła Mariusz Kowalski, wiceprezes ds. socjalno-zdrowotnych Marek Szmit oraz sekretarz Mirosław Wdowczyk.          
 
            Podpułkownik Stefan Śmietana urodził się w Kamiennej Woli w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim. W 1952 r. - po dwuletniej służbie zasadniczej - rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, a po jej ukończeniu w 1955 r. pełnił służbę, jako oficer inżynierii wojskowej   w  jednostkach wojskowych w Łodzi, Lublińcu  oraz w Kielcach. W czasie zawodowej służby wojskowej m.in. budował mosty, przeprawy mostowe oraz wielokrotnie kierował rozminowywaniem terenów z niebezpiecznych pozostałości z II wojny światowej. Po uzyskaniu stopnia magistra historii na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, kontynuował służbę wojskową jako wykładowca Stydium Wojskowego w Politechnice Kieleckiej.  Od 1986 r. pracował jako starszy inspektor obrony cywilnej w kieleckim Urzędzie Wojewódzkim. Za 36-letnią służbę w Wojsku Polskim oraz pracę w administracji państwowej, podpułkownik Stefan Śmietana został  wyróżniony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi oraz wieloma odznaczeniami resortowymi.
 
Serdecznie dziękujemy Pani Jadwidze, małżonce Jubilata oraz Bohaterowi spotkania z bardzo miłe przyjęcie nas - przy kawie i słodkościach oraz toastowym szampanie.
                                                                                                                                          
 
Aktualności 2020 | Aktualności archiwum | Władze statutowe | Historia | Galeria | Zasłużeni | Dokumenty | Nasze Koła | Ogólna mapa witryny
Fundacja Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego