G-TXVNJ95JEF

ZZWP-Kielce

Przejdź do treści


2025 ROK


_____________________________________________________________________________________




Tekst i zdjęcia: Mirosław Wdowczyk


 
 
 
8 marca, dobry rym do Panie – Koła zebranie.



 
 
 
       Jest taki dzień w roku, gdy róże są bohaterkami związkowego zebrania. Nie tyle same te piękne kwiaty, a Panie, którym w Dniu Kobiet mamy przyjemność je wręczyć. Tak się stało, gdy 8 marca 2025 r. spotkaliśmy się na zebraniu Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kielcach. Smutne jest to, że nasze związkowe szeregi tak nielicznie są zasilane przez „młodych” emerytów wojskowych. Miłe jest natomiast to, że nasze spotkania coraz liczniej zaszczycane są obecnością pań, członkiń Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, które aktywnie wzbogacają wspólną działalność.  
 
       Zebranie, które otworzył i poprowadził Prezes Koła ppłk Krzysztof Jędruszczak, rozpoczęło się - zgodnie z upowszechnioną już tradycją -  wspólnym odśpiewaniem Hymnu Związku. Następnie, po powitaniu zebranych Prezes i Zarząd Koła uhonorowali panie z okazji ich święta, wręczyli jubilatom dyplomy gratulacyjne z okazji rocznic ich urodzin oraz udekorowali związkowym odznaczeniem.
 
      Wyrazy uznania i szacunku z okazji Dnia Kobiet przekazane zostały paniom: Janinie Gerlach,  Teresie Mróz, Joanie Sieniawskiej, Jolancie Wdowczyk oraz Joannie Zebrzowskiej. Natomiast,  z okazji rocznicy urodzin gratulacje przyjęli jubilaci – Pani Jolanta Wdowczyk oraz panowie st. chor. sztab. Zdzisław Giełżecki, por. Józef Ostrowski, ppłk Mirosław Wdowczyk, st. chor. sztab. Jerzy Kowalewski oraz szer. Łukasz Stępień. Ponadto Prezes Koła ppłk K. Jędruszczak udekorował Srebrnym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Panią Jolantę Wdowczyk.
 
      Robocza część zebrania poświęcona została apelowi kierowanego do członków Koła o przekazanie do Zarządu Koła danych biograficznych, niezbędnych podczas uroczystości pożegnalnych, a także przekazaniu informacji o realizacji planu Koła w 2024 r. oraz o planie zamierzeń Koła w 2025 r.
 
      Przy stole, zwyczajowo obfitującym w słodycze, nie  zabrakło szampanowego pretekstu do wznoszenia toastów.
 
 
_______________________________________________________________________




Tekst i zdjęcia: U. Smolanko
 
 
 
 
 


Wspomnienia o druhnie
 
Zosi Dziewięckiej.




 
 
 
 
Taka nutka patriotyzmu... Może warto przywołać wspomnienie o młodej kobiecie, druhnie Zosi Dziewięckiej.
 
 
"Sanitariacie ,ten tylko cię poznał
 
Kto w akcji ranny - twej opieki doznał,
 
Kto z dziurą w głowie, nodze czy ręce
 
Pod twemi skrzydły krwawił się w męce..."
 
 
        Kilka wyszukanych informacji o bohaterskiej sanitariuszce. Takie szczegóły zostały zamieszczone w 2008 roku w kwartalniku Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej - My KSM.
 
        U zbiegu ulic Dębowej I Klonowej znajduje się pomnik z piaskowca z płytą granitową, upamiętniający bohaterską śmierć w tym miejscu harcerki Zosi Dziewięckiej. Pomnik powstał z inicjatywy Komendy Hufca ZHP Kielce oraz Kręgu "Łysica-Jodła"
 
Osobiście budową pomnika zajmowała się dh. Urszula Kępkowska, mieszkająca w budynku przy ul. Wiosennej 5, pamiętająca to wydarzenie. Odsłonięcia pomnika dokonały siostrzenica druhny Irena Nyczaj i jej sąsiadka Teresa Pawlik. Patronat nad Pomnikiem objął wówczas Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ul. Wojewódzkiej w Kielcach.
 
       Harcerka Zofia Dziewięcka zginęła 5 września 1939 r. od kuli z samolotu, opatrując rannego żołnierza. Do harcerstwa wstąpiła w 1932 r., po zdobyciu sprawności "samarytanki" pełniła służbę w pogotowiu harcerskim. Po wybuchu wojny rozpoczęła swoją misję wypełniając rotę przyrzeczenia: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu I Ojczyźnie".
 
Nie cofnęła się przed obowiązkiem niesienia pomocy bliźniemu, poniosła śmierć w wieku 20 lat. A tak opisuje to wydarzenie OMPiO /Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej/.
 
        Tragicznego wrześniowego dnia wkraczania Niemców do Kielc, Zosia, mimo toczących się walk, mimo ostrzeliwania okolicy, nie chciała iść do schronu. Obie z siostrą zostały na ulicy. Nagle od ul. Głęboczki nadszedł krwawiący, kulejący żołnierz polski. Zosia wybiegła mu naprzeciw I przeprowadziła go na ul. Klonową. Siostrę Basię wysłała po wodę, a sama zajęła się opatrywaniem ran. Usunęła większe i mniejsze odłamki oraz nałożyła, tak jak ją uczono na szkoleniu sanitarnym, przepisowy opatrunek.
 
        Zaproponowała mu odprowadzenie  do szpitala, ale odmówił. Niestety nie zdążyła zapytać żołnierza o nazwisko. Pocisk wystrzelony przez niemieckiego żołnierza ugodził Zosię w samo serce. Zginęła na miejscu. Była pierwszą śmiertelną ofiarą Hufca Kielce w II wojnie  światowej .
 
         W roku 2001, w miejscu śmierci bohaterskiej harcerki, postawiony został obelisk upamiętniający to wydarzenie. Na tablicy umieszczono napis “Przechodniu! W dniu 5.09.1939 r. w tym miejscu opatrując rany żołnierza polskiego zginęła dh. Zofia Dziewięcka. Czuwaj!”
 
Pośmiertnie Zofia Dziewięcka została odznaczona Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.
 
      Druhna Zofia Dziewięcka została pochowana na Cmentarzu Nowym przy ul. Spokojnej w Kielcach w sektorze F4 rząd 4 grób 25. Bohaterska Zosia została również uwieczniona na muralu odsłoniętym 6 września 2023r. Mural znajduje się pod wiaduktem na skrzyżowaniu ulic Żelaznej ,Armii Krajowej i Żytniej w Kielcach.
 
Czas mija, lata lecą ,nie ma patronatu  nie ma też kieleckich harcerzy, którzy zadbaliby o pomnik-obelisk poświęcony druhnie Zosi Dziewięckiej. Szkoda...
 
      W zeszłym roku pomnik został umyty przez członków Towarzystwa Przyjaciół Kielc. A my jako Związek Żołnierzy Wojska Polskiego pamiętamy, dbamy i odwiedzamy miejsce pamięci druhny Zofii Dziewięckiej.
 

CZUJ CZUJ CZUWAJ!
 
______________________________________________________________________________________________



Tekst: U Smolanko
 
Zdjęcia: Joanna Zebrzowska, J Smolanko
 
 
 
 
 



Ostatnie pożegnanie
 
śp. chor. Zygmunta Adama Sajeckiego


 
 
 
 
 
 
"Tego, co nam zapisane nie da zmienić się.
 
Idziesz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić.
 
Dobrze wiesz, że już tak miało być."
 

        Dzisiaj 15.02.2025r., w ciszy i zadumie, odprowadziliśmy naszego kolegę, Zygmunta Adama Sajeckiego, na miejsce wiecznego spoczynku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie /kwatera GA 23 Rząd 8 Grób 3/.
 
          Śp. kolega Zygmunt Adam Sajecki urodził się w 1950 r. w Kielcach. Uczył się i pracował w Kielcach. Po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę w Spółdzielni Pracy Usług Różnych na stanowisku tele-radiotechnik. W 1969 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 55 Pułku Zmechanizowanym w Braniewie. W czasie służby awansował do stopnia kaprala i pełnił funkcję Dowódcy drużyny. Po wyjściu do cywila kontynuował pracę w Spółdzielni. W 1972r.podjął pracę w JW 2359 Kielce jako pracownik cywilny wojska na stanowisku elektryk.
 
      W 1977 r. został powołany do Zawodowej Służby Wojskowej w JW 3848 w Kielcach, którą  pełnił do roku 1993 na różnych odpowiedzialnych stanowiskach. Odszedł do cywila w stopniu chorążego Wojska Polskiego.
 
W dniu 12.02.2025 r. śp. chorąży Zygmunt Adam Sajecki odszedł na wieczną wartę.
 
 

Cześć Jego Pamięci.

 
 
W ostatnim pożegnaniu wzięła udział delegacja ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kielcach oraz koledzy i znajomi zmarłego.
 
 

"Cóż zostało nam dzisiaj ?
 
Wspomnienia...,ten czas  ,te chwile...
 
To dużo...czy może niewiele...
 
Aż tyle...czy tylko tyle..."
 
 
Śpij kolego w ciemnym grobie
 
Niech się Polska przyśni Tobie.


 
________________________________________________________________________________



Tekst i zdjęcia: Mirosław Wdowczyk



 
 
 
 
 
Delegacja świętokrzyskiej organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczyła w uroczystości przekazania obowiązków Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.


 
 
             Jednostka wojskowa na kieleckiej Bukówce od lat szkoli żołnierzy, obserwatorów ONZ oraz cywili, przygotowując ich do misji wojskowych poza granicami kraju, a funkcję jej Komendanta pułkownik Adam Włoczewski przekazał podpułkownikowi Krzysztofowi Orzechowi, swojemu dotychczasowemu zastępcy. Płk Adam Włoczewski, specjalista współpracy cywilno-wojskowej, uczestnik kilkunastu wojskowych misji zagranicznych, był komendantem CPdMZ od 2021 r. Poprzednio pełnił służbę w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie. Były już Komendant CPdMZ, został przeniesiony do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. Uroczystość przekazania obowiązków służbowych odbyła się 7 lutego 2025 r. na placu apelowym kieleckiej jednostki.
 
         W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz ziemi świętokrzyskiej, służb mundurowych, instytucji Garnizonu Kielce, stowarzyszeń kombatantów i weteranów, a także żołnierze i pracownicy CPdMZ.  Władze wojewódzkie reprezentowali: Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz radny Sejmiku Henryk Milcarz. Na zaproszenie  płk. Adama Włoczewskiego w ceremonii przekazania obowiązków oraz pożegnania Komendanta udział wzięła delegacja Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - ppłk Stanisław Kozioł, Prezes Zarządu oraz ppłk Marek Szmit, Wiceprezes Zarządu.
 
        Uroczystość przekazania obowiązków poprzedziło wprowadzenie wojskowej asysty honorowej, podniesienie flagi państwowej RP na maszt oraz odegranie Hymnu Państwowego. Następnie odczytana została decyzja Ministra Obrony Narodowej o zmianie na stanowisku Komendanta oraz dokonano aktu przekazania sztandaru Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych nowemu dowódcy i podpisania dokumentu sankcjonującego to ważne wydarzenie w historii jednostki. Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności Szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. dr. Roberta Kosowskiego, który podziękował zdającemu obowiązki Komendanta za profesjonalizm oraz pełną dyspozycyjność w realizowaniu zadań na rzecz podległego oddziału Po tej części uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz świętokrzyskich oraz oficerowie zdający i obejmujący obowiązki Komendanta.
 
        Płk Adam Włoczewski powiedział m.in. „Wielką wartością dla mnie są ludzie, których poznałem podczas służby w Centrum. Warto także podkreślić dobrą współpracę z władzami miasta i regionu, dzięki której wiele się nauczyłem i była to dla mnie niejako szkoła życia. Uważam, że zrobiliśmy bardzo dobrą robotę. Byliśmy na Podlasiu, na Ukrainie, pomagaliśmy usuwać skutki powodzi. ale też realizowaliśmy zadania poza granicami państwa - w Kosowie, Libanie i Hiszpanii. Zostałem oddelegowany do Warszawy i mam nadzieję, że będę mógł mieć wpływ na rozwój współpracy cywilno-wojskowej w Wojsku Polskim.
 
     Ppłk Krzysztof Orzech, nowy Komendant CPdMZ zwracając się do żołnierzy i pracowników cywilnych Centrum, stwierdził m.in. „Największym kapitałem naszego Centrum są oczywiście ludzie. Zależy mi na tym, aby żołnierze mieli możliwości rozwoju zawodowego i zbierali doświadczenia dzięki uczestnictwu w misjach zagranicznych. Ze swojej strony uczynię wszystko, aby zadania stojące przed Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych realizowane były, jak dotychczas przez moich poprzedników - na najwyższym poziomie. Wasze doświadczenie, wiedza, umiejętności i oddanie to bezcenny kapitał i wierzę, że wspólnie ten kapitał będziemy mogli pomnażać dla dobra Wojska Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej”.
 
          Zwracając się do ustępującego Komendanta Wicewojewoda Michał Skotnicki zaznaczył w swojej wypowiedziPoznałem prawdziwego profesjonalistę, oddanego służbie armii, Ojczyźnie i Województwu Świętokrzyskiemu. Bukówka ma markę w naszym kraju i jak najlepszą opinię. Dziękuję, że dbał Pan o taką właśnie opinię naszej jednostki”.
 
          Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Bętkowski zwrócił się do płk. A. Włoczewskiego, odchodzącego na wyższe stanowisko Panie Komendancie, w imieniu samorządu Województwa Świętokrzyskiego składam Panu wyrazy głębokiej wdzięczności i uznania za lata oddanej służby na stanowisku Komendanta Centrum. Życzę Panu dalszych sukcesów i wielu kolejnych osiągnięć zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech kolejne wyzwania przyniosą Panu satysfakcję i poczucie spełnienia”.
 
     Podczas uroczystości wręczono medale pamiątkowe Centrum, a jednym z wyróżnionych  był ppłk Stanisław Kozioł, Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.  Zwieńczeniem uroczystości przekazania obowiązków i pożegnania płk. Adama Włoczewskiego, było odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz defilada wojskowa pododdziałów jednostki. Po oficjalnej wojskowej ceremonii, jej goście oraz gospodarze przeszli  do stołówki żołnierskiej, by – przy kawie i słodkim poczęstunku - złożyć podziękowania i życzenia pułkownikowi Adamowi Włoczewskiemu. Oficerowie reprezentujący świętokrzyską organizację Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczyli odchodzącemu Komendantowi pismo dziękujące  za wzajemną owocną współpracę oraz pamiątkową szablę z  wygrawerowanym podziękowaniem i życzeniem sukcesów.
 
 
__________________________________________________________________________



 
 
Tekst : U. Smolanko
 
Zdjęcia : Joanna Sieniawska , echodnia.eu
 
 

 

Ostatnie pożegnanie śp. ppłk Jana Sałka

 

 
         Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 30 stycznia 2025 r. w wieku 101 lat zmarł Jan Sałek. Świętej pamięci Jan Sałek urodził się w Małomierzycach koło Iłży. W 1940 roku wstąpił do organizacji „Chłostra” - kryptonim Batalionów Chłopskich, a w 1942 roku został komendantem placówki „Macierzanka”. 6 sierpnia 1944 roku brał udział w zwycięskiej bitwie z Niemcami pod Tychowem.
 
      Po wojnie Jan Sałek był między innymi wieloletnim prezesem Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach. Pracował jako nauczyciel, był dyrektorem Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.
 
      Dziś tj. 1 lutego 2025 r. o godz.12,00   uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą w Kościele Garnizonowym, po czym nastąpiło odprowadzenie śp. ppłk Jana Sałka na Cmentarz Stary przy ul. Ściegiennego.
 
        W imieniu władz zmarłego pożegnał wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki. Była też oficjalna delegacja Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: Prezes ppłk Stanisław Kozioł, Wiceprezes ppłk Marek Szmit    oraz członkowie Koła Nr 10 koleżanka Joanna Sieniawska, kol. Wacław Słomnicki, kol. Janusz Smolanko. Na ostatnie pożegnanie śp. ppłk Jana Sałka związek wystawił poczet sztandarowy.
 
 
"Tak ciężko zamknąć całą tę historię
 
W jednym słowie ,tym ostatnim
 
ŻEGNAJ..."
_________________________________________________________________________________________


Tekst : U Smolanko
 
Zdjęcia : J Smolanko
 
 
 
 


Posiedzenie Świętokrzyskiego Zarządu
 
Związku Żołnierzy WP



 
 
 
       W dniu 28 stycznia 2025 r. o godz. 12 00 w sali konferencyjnej PSL Kielce przy ul. Wesołej odbyło się posiedzenie Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP.
 
    Spotkanie zorganizował I poprowadził Prezes Zarządu Wojewódzkiego ppłk Stanisław Kozioł. Obecni byli : Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ppłk Marek Szmit, Sekretarz Zarządu ppłk Piotr Mac, skarbnik Zarządu ppłk Stanisław Wałek, Prezes koła w Kazimierzy Wielkiej ppłk Tadeusz Podkowa z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Marianem Książkiem, Prezes Koła w Sandomierzu chor. Janusz Bogucki, kierownik biura Janusz Smolanko oraz pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego ds. komunikacji z mediami ppłk Mirosław Wdowczyk.
 
      Prezes Zarządu podsumował działania Związku w 2024 roku oraz przedstawił plany i zamierzenia na rok 2025. Wielkim wyzwaniem w tym roku będą wybory nowych władz związkowych.
 
Spotkanie przebiegło w miłej, koleżeńskiej atmosferze.

 
 
„Przyjaźń jest jedyną cementującą siłą,
 
która może utrzymać świat razem."
 
- Martin Luther King Jr.
 
_________________________________________________________________________________


Tekst i zdjęcia: Mirosław Wdowczyk
 



 
 
Pożegnaliśmy  oficera Wojska Polskiego,
 
który 42 lata swojego stuletniego życia poświęcił Związkowi Żołnierzy Wojska Polskiego
 
 
 



 
       Podpułkownik Michał Grabowski, bo o nim ten tekst, urodził się 20 maja 1924 roku w Serechowiczach - obecnie Ukraina. W 1945 roku po wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego ukończył szkołę podoficerską, by następnie podjąć naukę na podoficerskim kursie zawodowym. Zawodową służbę rozpoczął w 12 Dywizji Piechoty, w szeregach której 10 maja 1945 r. został skierowany do Goleniowa nad Odrą w składzie jednostki specjalnej do walki z Werwolfem. Przez niemal dwa lata uczestniczył w  działaniach jednostki na obszarze kilku województw. Po ukończeniu poznańskiej Oficerskiej Szkoły Kwatermistrzowskiej – będącej częścią Centrum Wyszkolenia Kwatermistrzowskiego -  przez kilkadziesiąt lat wykonywał obowiązki na stanowiskach w wojskowym kwatermistrzostwie. Zawodową służbę wojskową, którą rozpoczął w Szczecinie, zakończył w 21. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busku-Zdroju. Podczas wieloletniej służby wojskowej, był wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia zawodowe, w tym: Medalem Zwycięstwa i Wolności (1947 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975 r.), Medalem 40-lecia Polski (1985 r.) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985 r.). W 1982 roku, po wcześniejszym przejściu na wojskową emeryturę,  ppłk Michał Grabowski aktywnie włączył się w tworzenie w Busku-Zdroju koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych - nowo powstającej organizacji emerytów wojskowych. Przez kilkadziesiąt lat aktywności w naszym Związku pełnił ważne funkcje we władzach buskiego Koła nr 5 ZŻWP, min. Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła. Za pełną poświęcenia działalność w buskim kole, Kolega Michał Grabowski został wielokrotnie wyróżniony związkowymi odznaczeniami, w tym: Krzyżem Komandorskim ZŻWP oraz w 2024 r. Krzyżem Wielkim ZŻWP.
 
       W 2018 r., kilka lat po śmierci żony Heleny - poznanej i poślubionej w Szczecinie - podpułkownik Michał Grabowski przeniósł się  do Szczecina i zamieszkał u swojej córki Renaty Plińskiej. Nie oznaczało to jednak utraty bezpośredniego kontaktu z Kolegą Michałem. Przyjaciele z Koła nr 5 w Busku-Zdroju korzystali z każdej okazji, by podczas telefonicznych łączeń pytać najstarszego członka Koła o zdrowie i samopoczucie oraz składać mu życzenia z okazji świąt i kolejnych rocznic urodzin. W maju 2024 roku z okazji jego setnej rocznicy urodzin, Koło  zorganizowało specjalne zebranie z udziałem Pana Michała Skoczylasa, wnuka stulatka. W jego trakcie Prezes Koła ppłk Stanisław Kozioł odczytał akt nadania Jubilatowi przez Zarząd Główny ZŻWP najwyższego odznaczenia związkowego - Krzyża Wielkiego  Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a następnie przekazał  odznaczenie jego wnukowi. Wnuk odebrał także adresowane do ppłk.  Michała Grabowskiego dyplomy gratulacyjne oraz patent uzyskania zaszczytnego tytułu: Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.  Michał Skoczylas w imieniu dziadka  serdecznie podziękował za  odznaczenie i dyplomy oraz stwierdził, że gdyby podpułkownik Michał Grabowski  mógł osobiście odebrać te zaszczyty, to całą siłą swego głosu powiedziałby: Ku Chwale Ojczyzny!
 
       22 grudnia 2024 r. stał się ostatnim dniem ziemskiej drogi śp. Michała Grabowskiego. 3 stycznia podczas ceremonii pogrzebowej, która odbyła się w Busku-Zdroju, jego córka Renata głosem pełnym przejęcia, powiedziała: życie mego Ojca Michała zatoczyło pełne koło. Początek i ostatni etap przeżył w Szczecinie, by ostatecznie spocząć w Busku-Zdroju u boku swej najukochańszej Żony Heleny. Nasz ból  – dodała - łagodzi świadomość, że Rodzice, którzy przeżyli z sobą 69 lat, są teraz razem i tak, jak przed laty, trzymając się za ręce, mogą spacerować buską Aleją Mickiewicza i alejkami Parku Zdrojowego. W maju 2024 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Rodzina wręczyła Jubilatowi statuetkę w kształcie serca z wpisanym cytatem z Papieża Jana Pawła II „Człowiek jest wielki, nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” . Słowa te idealnie odzwierciedlają charakter śp. Ojca – powiedziała córka Renata – człowieka o gorącym sercu, kochającego życie i ludzi, których szanował, którym był przychylny i pomocny. Był człowiekiem niezwykle taktownym, kulturalnym i ciepłym. I takim – dodała – pozostał do końca.
 
       W ceremonii pożegnalnej, która odbyła się 3 stycznia 2025 r. w kaplicy cmentarnej i na miejscowym cmentarzu, wzięła udział najbliższa Rodzina Zmarłego oraz wierni towarzysze reprezentujący Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Przybyli, by  odprowadzić Zmarłego Przyjaciela w ostatnią drogę: ppłk Stanisław Kozioł, Prezes Zarządu Wojewódzkiego, a zarazem Prezes buskiego Koła nr 5 ZŻWP, Pani Sabina Andruszko, Wiceprezes ZW i Wiceprezes Koła nr 5, członkowie Zarządu Koła – Pani ppłk lek. Alina Miłkowska, mjr Stanisław Niepsuj oraz st. chor. szt. Wiesław Kasza.  Uzdrowisko Busko-Zdrój reprezentowały m.in. delegacja 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego z Dyrektorem Szpitala płk.  dr. n. med. Bernardem Soleckim, członkiem Koła nr 5,  na czele oraz delegacja  Sanatorium „Włókniarz” z Zastępcą Dyrektora Sanatorium dr. n. med. Zdzisławem Legwantem na czele. W ostatniej drodze Pułkownikowi Michałowi Grabowskiemu towarzyszyła, oddając przy grobie pożegnalne salwy, kompania honorowa z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych dowodzonego przez płk. Adama Włoczewskiego.
 
       Ppłk Stanisław Kozioł, żegnając Zmarłego śp. Michała Grabowskiego, Podpułkownika Wojska Polskiego, członka Koła nr 5 Związku Żołnierzy WP od 1982 roku, powiedział m.in.: Szanowny Panie Pułkowniku, Szanowny Kolego, Drogi Przyjacielu Michale Grabowski: w imieniu członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dziękujemy  Ci za wszelkie trudy i ich owoce w  latach naszej współpracy, w czasie których obdarzałeś nas  szacunkiem, zaufaniem, przyjaźnią oraz wyjątkową aktywnością w realizacji celów naszego Związku.
 
 
Drogi Pułkowniku! Oddanych przyjaciół trudno znaleźć,
 
a jeszcze trudniej zapomnieć.
 
Cześć Twojej Pamięci!
 
 
 
Wróć do spisu treści